محتوا چیست؟

محتوا

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

محتوا
محتوا

تعریف محتوا: قسمت مهم و ضروری ایجاد ارتباط بین کسب‌و‌کار و مصرف‌کننده است. از این طریق، مردم میتوانند اطلاعات برند را پیدا کرده، از آن استفاده کرده و به آن عمل کنند.

محتوا اطلاعات و تجاربی است که به دست کاربر نهایی و یا مخاطب می‌رسد. محتوا چیزی است که از طریق برخی ‌رسانه‌ها به صورت صوتی، متنی یا از طریق هر یک از هنرهای مختلف نمایش داده می شود. 

بعضی دیگر محتوا را چنین معرفی می‌کنند: « ارائه اطلاعات به مخاطبان با یک هدف ویژه از طریق یک کانال و در یک فرم خاص است.» این ‌تعریف پنج جزء می باشد:

اطلاعات

چه ایده‌هایی را منتشر می‌کنید؟
اطلاعات ترکیبی از مهم‌ترین ایده‌هایی که مخاطب باید است بداند نیاز به دانستنِ جزئیات کلیدی (شواهد، توضیحات و نمونه‌ها) است که از آن ایده‌ها پشتیبانی می‌کنند.

هدف

چرا این کار را انجام می‌دهید؟ می‌خواهید مخاطبان شما به چه چیزی فکر کنند؟ چه احساسی داشته باشند؟ چه کاری انجام دهند؟ 
محتوا زمانی بسیار موفق می شود که شما آن را برای رسیدن به یک هدف ویژه طراحی کنید. ارائه دقیق این هدف توسعه محتوا که به مخاطبان شما انگیزه دهد و محتوایی طنین‌انداز شود را بهبود می‌بخشد.

مخاطب

مخاطبِ هدف شما برای این محتوا چه کسی است؟
بسیاری از اوقات، کسب‌وکارها و برندها بدون شناخت نیاز مخاطب و توجه به او محتوا تولید می‌کنند. افراد و مخاطبانی که می‌خواهید به آنها دست پیدا کنید، دغدغه‌ها و سؤالات آنها را شناسایی کنید. از این طریق می‌توانید نیاز تناسب و طنین‌انداز بودن محتوا را برطرف کنید.

کانال

چگونه محتوا را به دست مخاطبان خود می‌رسانید؟
در فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگری که مخاطبان هدف شما حضور ندارند، پست نگذارید.
اگر افرادی که می‌خواهید محتوای شما را مشاهده و به آنها دست یابید در لینکدین هستند، پست‌ها و محتوای خود را آنجا قرار دهید.
از یک «فیلتر هدف» برای بررسی لیست کانال‌هایی که به شما در رسیدن به مقصد بهتر کمک می‌کنند، استفاده کنید. درآخر، از مخاطبان یا «فیلتر هدف» برای محدود‌کردن بیشتر لیست استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۳ گام تا یک آگهی فروش موثر داشته باشیم

فرم

چگونه روابط خود با مخاطب را در آخرین حالت نمایش می‌دهید؟
با انتخاب کانال‌ها، نوبت به انتخاب کردن ژانر و اشکال بهینه‌سازی شده برای گسترش این کلمه می‌شود. با انتخاب نوع محتوا آغاز کنید. ویدئو، مقاله، پست بلاگ یا پادکست بسازید. سپس فرم را از نظر نوع رسانه، طول، اندازه، سبک و … در نظر بگیرید تا یک محتوای مطلوبی انتشار دهید.

 محتوا، آگاهی‌دهنده است

به گفته کانال MeetTheBossTV محتوا اطلاعات جذاب، مرتبط، جالب، قالب اعتماد، سرگرم‌کننده در قالب متن، تصویر، ویدئو یا صوت است.

هایدی کوهن برای تعریف محتوا می‌گوید: «محتوا اطلاعات مفید و باکیفیتی است که داستان را به شیوه‌ای متناسب، با هدف ایجاد یک احساس و یا ایجاد تعامل انتقال می‌دهد.» ارائه محتوای زنده یا غیر‌زنده را می‌توان با استفاده از انواع فرمت‌ها از جمله متن، ویدئو، تصویر، صوت و یا سخنرانی بیان کرد.

هنگامی که از محتوا برای اهداف بازاریابی استفاده می‌کنید، محتوا باید شامل برندسازی سازمان بوده و خالی از هر نوع تبلیغ باشد و از یک فراخوان برای عمل استفاده کنید.

سایت MjGlobalCom در تعریف محتوا گفته است: «محتوا یعنی تصویر، ویدئو، بلاگ، اینفوگرافیک، مصاحبه، نظر، آهنگ، داستان، گیف، نکات، دانستنی‌ها و … .»

بیشتر بخوانید: ۱۰ راه هوشمندانه برای جذب مشتریان جدید

 محتوا تجربه است

از دید آوینا کائوشیک، محتوا هر چیزی که به زندگی خواننده ارزشی می‌افزاید، می باشد. این ارزش‌ها با کمک کردن به مخاطب در انجام بهتر شغل خود، دقیق‌تر‌شدن آنها، خندان، سرگرم‌کردن آنها و آموزش فراهم خواهد شد.

کاترین آراگون نیز گفته است: «محتوا هرگونه اطلاعاتی است که اعتبار و اعتماد را برای مشتریان ایده‌آل خود فراهم می‌کند.»

جوآن دامیکو هم نظر خود را چنین بیان می‌کند که محتوا کمک می کند تا هر‌گونه ایجاد ارتباط در هر رسانه‌ای به بهرین شکل ایجاد شود. این هدف می‌تواند آموزش، سرگرمی، اطلاع رسانی، هشدار، توصیف خود و یا جرقه شروع مکالمه در یک زمینه خاص باشد.

جو پولیزی، تعریفی راحت از محتوا را ارائه می‌دهد: «اطلاعات جذابی که آموزنده، جالب و سرگرم‌کننده است.»

لیندون نا نیز چنین می‌گوید: «هرچیزی روی URL که می‌توان استفاده کرد، چیزی که دیدنی یا خواندنی یا قابل دانلود است.»

بری فلدمن برای تعریف محتوا می‌گوید: «تعریف راحت آن، پاسخ به سؤالات مشتریان است.»

اندرو جانسون معتقد است: «محتوا هر چیز زیبا، جذاب و هوشمندانه است و باید اساساً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند.»

اما به نظر الیور بلانچارد، واژه محتوا آنقدر مبهم است که می‌تواند به معنای هرچیزی باشد و در عین حال می‌توان گفت که هیچ معنایی ندارد. در اصل این واژه به معنای «چیزی برای پر کردن یک فضای خالی» می باشد.

این چیز می‌تواند عکس، ویدئو، یک تحلیل کامل، تبلیغ بازاریابی، شعر، متن‌های پوچ و بی‌ارزش باشد. چیزی که باید به آن توجه کرد این است که حجم محدودی فضا وجود دارد که باید با محتوا آن قسمت را پر کرد. 

در نهایت، هرکسی دیدگاه و تعریفی متفاوت از محتوا دارد. همانطور که در تعریف های بالا شاهد بودیم، برخی تعریف محتوا را وسیله‌ای برای پاسخ به سوالات مشتریان، برخی آموزنده و مفید دانسته و بعضی هنوز معنای آن را مبهم می‌دانند. نظر شما چیست؟ شما برای محتوا چه تعریفی دارید؟

ارائه بهترین روش های های بازاریابی و تبلیغات از جمله اینکه محتوا چیست را در شرکت تبلیغاتی آسابرندینگ تجربه کنید. آسابرندینگ یک شرکت مشاوره تبلیغاتی و همچنین یک شرکت مشاوره اقتصادی در مشهد است.

ما در آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ با ارائه انواع مشاوره های مختلف تبلیغات و بازاریابی و همچنین تولید انواع محصولات مورد نیاز کسب و کارها از طراحی سایت گرفته تا ساخت تیزر و ویدئو و سایر روش های تبلیغات آنلاین و آفلاین آماده کمک به کسب و کار شما برای چند برابر شدن درآمد شما هستیم!

در پایان هم اگر هرگونه سوال کسب و کاری و استارتاپی داشتید، حتما از کارشناسان آسابرندینگ بپرسید. آموزش های آسابرندینگ رو در صفحه اینستاگرام آسابرندینگ و همچنین صفحه آپارات آسابرندینگ دنبال کنید.

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ

همین الآن برای مشاوره کسب و کار و یا ارتباط با آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید باشد:

5راه برای کسب درآمد در اینستاگرام

۵راه برای کسب درآمد در اینستاگرام

۵راه برای کسب درآمد در اینستاگرام اینستاگرام تنها راه کسب درآمد آنلاین نیست. اگر در بازار ایده‌های تجاری جدید هستید ، می‌توانید: (۵راه برای کسب درآمد در اینستاگرام)با این حال، اگر تصمیم

ادامه مطلب