۶ ویژگی مهم طراحی شعار تبلیغاتی

شعار تبلیغاتی

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

۶ ویژگی مهم طراحی شعار تبلیغاتی

مشتری، سرمایه ی اصلی تمام کسب‌وکارها است. تا زمانی که نتوانید مشتری را برای خرید از خود قانع کنید ، نمی توانید کسب و کارتان را بزرگ و برند تصور کنید. توانایی ایجاد مزیت رقابتی و حفظ آن با وجود اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی و تلاش بی وقفه رقبا، اهمیت توجه به مشتری و وفادارسازی او را بیش از پیش نموده است. خواه به عنوان یک مدیر کسب‌وکار به دنبال ایجاد و راه‌اندازی کسب‌وکار باشید و با چالش تدوین استراتژی رقابتی، طرح جامع و مدل کسب‌وکار مواجه باشید یا به عنوان یک فرد در جایگاه مدیر تبلیغات، به دنبال افزایش آگاهی از نام و محصول برند از طریق فعالیت‌های برندسازی و معرفی و بازاریابی محصول جدید با تدوین و پیاده‌سازی انواع کمپین های تبلیغاتی و ایونت مارکتینگ باشید، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که با آن روبه‌رو می‌شوید، بیان شعار تبلیغاتی است.

در این مطلب قصد داریم ضمن تاکید بر اهمیت شعار تبلیغاتی در نگاه و ذهنیت افراد نسبت به برند، به ۶ ویژگی اصلی یک شعار تبلیغاتی موفق اشاره کنیم.

 

شعار تبلیغاتی

 

شعار تبلیغاتی چیست؟

شعار تبلیغاتی که اغلب با نام Slogan یا Tagline شناخته می‌شود، عبارتی منحصر به فرد، خاص و به یادماندنی است که عمدتا در کمپین‌های تبلیغاتی برای معرفی یک محصول یا خدمت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دنیای تبلیغات و بازاریابی، کلمات Slogan و Tagline اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما حقیقت آن است که هر یک از این کلمات، اهداف مشخص و متفاوتی را می رسانند.

Slogan : بیان‌کننده هدف و ماهیتی است که کسب‌وکار برای تحقق آن تلاش می‌کند؛ به همین دلیل از   Slogan به عنوان بیانیه ماموریت کوچک نیز یاد می‌شود.

Tagline : عبارتی است که اغلب با هدف آگاهی از برند و در کنار لوگوی شرکت در کمپین‌های تبلیغاتی مطرح می‌شود.

ارزش‌های شرکت در Slogan خود را نشان می دهد و حالت عمومی‌تری از Tagline دارد. شعار تبلیغاتی موفق قادر است پیام برند را تا مدت‌های زیادی در ذهن مخاطب نگهداری کند و یا با برندسازی احساسی و نفوذ به عمق قلب و فکر مخاطب، به موفقیت برند و کمپین کمک کند. شرکت‌ها می‌توانند از یک Slogan کلی برای کسب‌وکار و Taglineهای مختلف متناسب با کمپین‌های تبلیغاتی و اهداف بازاریابی خود بهره بگیرند.

اما واقعا چرا شعار تبلیغاتی مهم است؟

بنا به دلایل زیر شعار تبلیغاتی حتما میبایست یکی از موضوعات مهم و مورد توجه بخش استراتژی و بازاریابی کسب‌وکار شما باشد:

  • اشاره به مزایا و نقاط قوت

یک شعار تبلیغاتی خوب، به صورت مستقیم و غیر مستقیم، به مزایای نسبی و منفعت‌های استفاده از محصولات و خدمات شما اشاره می‌کند. بدین ترتیب میزان تمایل افراد برای بهره مند شدن از این مزایا، افزایش می‌یابد.

  • ایجاد تفاوت نسبت به رقبا

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت شعار تبلیغاتی، تاکید بر تفاوت‌های برند شما با سایر رقبا است. در اولین برخورد با مشتری، این شعار تبلیغاتی شماست که فارغ از تنوع، کیفیت و نوع خدمات، شما از رقبایتان متمایز می‌کند.در اولین لحظه برخورد با مشتری، هدف را هرگز دست کم نگیرید.

  • خاطره انگیز و به یادماندنی شدن

یک شعار تبلیغاتی خوب به افراد کمک می‌کند تا بدون صرف زمان زیادی، برند، محصول یا خدمت شما را از محصولات و خدمات مشابه تشخیص دهند. چند کلمه مختصر، قوی و تاثیرگذار که در ذهن مخاطب، ماندگار می‌شوند به یادآوری برند شما در حین نیاز به محصولات و خدمات یا مواجه با محصولات رقیب کمک زیادی می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۸ روش تبلیغاتی رایگان برای همه کسب و کارها

ویژگی های یک شعار تبلیغاتی تاثیرگذار

برای افزایش تاثیرگذاری و ماندگاری، شعار تبلیغاتی می‌بایست ویژگی های زیر را در خود داشته باشد:

  1. سادگی

برای تاثیرگذاری بر مخاطب، تنها چند ثانیه زمان دارید، پس مسئله را پیچیده نکنید. هدف، ماهیت، مزایای محصول یا خدمت و هرآنچه می‌خواهید مخاطب از آن‌ها اطلاع پیدا کند را در قالب چند کلمه ساده، کوتاه و به صورت غیرپیچیده بیان نمایید. اغلب برندهای معروف دنیا لوگو و شعاری بسیار ساده دارند که به راحتی هم قابل حفظ شدن هستند و هم به راحتی قابل ترسیم و نوشتن!

 

  1. شعار باید هماهنگ و متناسب با لوگو باشد

طراحی لوگو، گامی است که قبل از شعار تبلیغاتی و حتی قبل از شروع جدی کار، برداشته می‌شود. اغلب کسب‌وکارها از شعار تبلیغاتی در کنار لوگو و نام کمپانی خود استفاده می‌کنند تا شناسایی برند را برای مخاطبان آسان‌تر نمایند.

تصویر زیر به خوبی چند نمونه از این شعارها را همراه با لوگو نشان میدهد:

شعار تبلیغاتی

  1. معنی دار بودن

شعارهای تبلیغاتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم، معنای مشخصی را در بر دارند. در شعار مستقیم، ارزش، چشم‌انداز و هدف موردنظر در قالب کلمات واضح و معنادار، بیان می‌شود. شعارهای تبلیغاتی می‌توانند ارزش‌ها و مفاهیم موردنظر برند را به صورت غیر مستقیم و در قالب مقایسه خدمات رقبا و محصولات و خدمات مشابه نیز منتقل کنند. یک شعار تبلیغاتی خوب و موفق ، با در کنار هم قرار دادن درست المان‌ها و ماهیت برند، در عین تاثیرگذاری مثبت، افراد را به یکدیگر مرتبط می‌کند و معانی خاصی را در ذهن مخاطب چیدمان می کند.

  1. منحصر به فرد بودن

شباهت شعارتبلیغاتی به شعارهای سایر برندها، از تاثیرگذاری آن کم می‌کند. حتی ممکن است که مخاطبان، شما را با سایر رقبا اشتباه گرفته و به سمت آن‌ها متمایل شوند. شعار تبلیغاتی شما می‌بایست خاص و منحصر به فرد باشد تا به صورت دقیق و مشخص، بر تمایز شما از سایر رقبا تاکید کند  و همواره مخاطب را به سمت شما بکشاند.

  1. خلاقانه باشد

سعی کنید در طراحی شعار تبلیغاتی و همچنین لوگو بسیار خلاقانه عمل کنید. نمونه های مختلف داخلی و خارجی را ببینید، در مورد آن ها فکر کنید، با کسب وکارتان تطبیق دهید و در نهایت بسیار خلاقانه برای خودتان طراحی کنید!

  1. شوخ‌طبعی

اضافه کردن حس شوخ‌طبعی (درصورتی‌که هوشمندانه و متناسب با موقعیت موردنظر باشد) به تاثیرگذاری پیام کمک زیادی می‌کند.

شعار تبلیغاتی با تاکید بر مزیت‌ها و نقاط قوت کسب‌وکار شما، تصویر برند را در ذهن مخاطبان پررنگ و ماندگار می‌کند. “راه برند شدن آسان است” شعار مربوط به آسابرندینگ، “با ما به خیر میگذره” مربوط به بیمه ما، “رایتلی زندگی کن” شرکت رایتل، “همواره نخستین باشید” بانک سپه،”در لحظه زندگی کن” مربوط به پپسی و “طعمش آشناست” کلوچه آشنا نمونه‌هایی از شعارهای تبلیغاتی هستند که در کمپین‌های بازاریابی مطرح شده‌اند. به یاد داشته باشید که شعار تبلیغاتی لزوما برای همیشه ثابت نیست و می‌توانید با گذر زمان و بهبود محصول و خدمات، به روز رسانی شود.

ترکیب شعار تبلیغاتی با المان‌های بصری جذاب، طراحی گرافیکی خلاقانه، استفاده از تکنیک‌های گوریلا مارکتینگ، بازاریابی دهان به دهان و ویروسی و بازاریابی محیطی به تاثیرگذاری آن کمک می‌کند.

شرکت مشاوره و تبلیغات آسابرندینگ با کمک تیم تخصصی و حرفه‌ای خود، کسب‌وکار شما را در تدوین و پیاده‌سازی کمپین‌ها و شعارهای تبلیغاتی موفق و تاثیرگذار یاری می‌کند. با ما در تماس باشید.

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ

همین الآن برای مشاوره کسب و کار و یا ارتباط با آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید باشد: