چند گام اساسی برای برندسازی شخصی!

پرسونال برندینگ

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

در این مطلب که توسط تیم نویسندگان آسابرندینگ آماده شده است، به دنبال این هستیم که برندسازی چیست؟ برندسازی شخصی چیزی بیش از نام، هویت و تصویر شما می باشد. برندسازی شخصی هرکاری است که شما انجام می‌دهید برای اینکه خودتان را در بازار متمایز کنید. مثل پیام‌های شما، ارائه‌های شما و تاکتیک‌های بازاریابی شما. به آنچه که شما هرروز انجام می‌دهید تا خود را در بازار متمایز کنید، برندسازی شخصی گفته می‌شود.


برندسازی شخصی چیست؟

قبل از آنکه بپرسیم چگونه برندسازی شخصی انجام دهیم باید معنی برند سازی شخصی را به خوبی بدانیم. پرسونال برندینگ یا برند سازی شخصی روشی است که به‌وسیله آن شخص، بر روی خصوصیات و مهارت‌های خودش تکیه می‌کند (مانند نام تجاری که بر روی خصوصیات محصول تکیه می‌کند) و آن را برند می‌کند. برندسازی شخصی در حال حاضر در بین مردم بخصوص مردم ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ابوریحان بیرونی، برند ریاضیات و نجوم و ابوعلی سینا برند علم پزشکی، معارف و ریاضیات ، مولانا، برند شعر و ادب پارسی و دکتر حسابی، برند ریاضیات و فیزیک می باشد.از این قبیل مشاهیر در ایران و تمام جهان کم نیستند. درهرصورت ، آنچه باعث به وجود آمدن برند سازی شخصی شد، ظهور شبکه‌های اجتماعی در جهان و بسیار بیشتر در ایران، یکی از عوامل جدی شدن برند سازی شخصی بوده است. چراکه ارزان‌ قیمت یا رایگان بودن شبکه‌های اجتماعی و سطح دسترسی آسان به آن‌ها برای هرکسی، تصمیم به برند سازی شخصی را جدی‌تر کرده است.

تعداد کمی از ما آموزش‌ دیده‌ایم که به خودمان به‌عنوان یک برند فکر کنیم تعداد کمی از ما یاد گرفته‌ایم که می‌توانیم در برهه‌ای از زمان‌ براساس تقاضای بازار برند مجددی برای خودمان بسازیم، به‌ندرت می‌دانیم که چطور می‌توانیم ادراک مثبت در ذهن بقیه ایجاد کنیم ،تعداد کمی از ما یاد گرفتیم که شغل خودمان را تعریف کنیم و اصلاً یک مسیر شغلی را ایجاد کنیم .

ما باید بدانیم که حتی می‌توانیم مشاغل جدید و مسیرهای شغلی جدید ایجاد کنیم و نسبت به این مشاغل احساس قوی هم داشته باشیم و نکته‌ای که باید در مسیر برندسازی شخصی مدنظر قرار گیرد این است که فردی که می‌خواهد این مسیر را طی کند باید ذهنیت برندسازی شخصی پیدا کند. ذهنیت برندسازی شخصی یعنی اینکه بدانیم توانایی و عملکرد شخصی مهم است اما کافی نیست.


مراحل مختلف برندسازی شخصی چیست؟

۱.افکار مزاحم را دور بریزید.

برای برندسازی شخصی قبل از هر اقدامی باید فکرتان را از تمام حاشیه‌ها خالی کنید و افکار مزاحم را دور بیندازید. حالا که افکار مزاحم را از خود دور کردید ،یک‌قدم به ساختن برند شخصی‌تان نزدیک شُدید، چشمانتان را ببندید و آنچه از برند سازی شخصی به‌عنوان آینده درخشان خود می‌بینید تصور کنید. چه تصویر ذهنی از آینده خود دارید؟ این برند، چه موفقیت‌هایی را باید برای شما به ارمغان می‌آورد؟

۲.مهارت‌هایتان چیست؟

بر اساس آنچه تصور کرده‌اید، ابتدا مهارت‌هایتان که شامل تحصیلات، تجربه‌های مرتبط با حرفه‌تان، توانایی‌های حرفه‌ای شما و آنچه می‌توانید به‌عنوان کسب‌وکار به مردم ارائه دهید (تخصص شما) که کلید موفقیت شماست، عنوان کنید. برای برند سازی شخصی، کسب‌وکار و همچنین تخصص شما باید خاص باشد و توسط شخص دیگری ارائه نشود و یا با کیفیتی که شما ارائه می‌دهید در هیچ جا و هیچ شخصی نتواند ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: تبلیغات با ساخت خلاقانه تیزرهای تبلیغاتی

۳.به ارزش‌های خود فکر کرده‌اید؟

باید ارزش‌های خود را مشخص کنید. این ارزش‌ها شامل آن چیزی است که خود شما دارید. مانند خانواده، پول، تخصص، رتبه‌های شخصی و غیره. سپس به صورت منظم همگی آن‌ها را اولویت‌بندی کنید و ببینید کدام برای شما مهم‌تر است. حال تصمیم بگیرید. آنچه شما را خوشحال می‌کند و حاضر هستید حتی پولی بابت آن نگیرید ولی با تجربیاتی که دارید، با اشتیاق انجامش دهید چیست؟ این تمایل همان رسیدن به درجات بالای موفقیت و همان برندی است که می‌خواهید ،شخصی و برای خودِ شما باشد.


اینفوگرافیک برندسازی شخصی

۴٫ارزش‌ها، مهارت‌ها و شخصیت خود را کنار هم بگذارید.

آیا می‌توانید ارزش‌ها، مهارت‌ها و شخصیت خود را کنار هم بگذارید؟ آیا وقتی کارِ برندسازی شما به انتها رسید و شما مجبور شُدید برای کسب شهرت و ثروت از بین آنها یک یا دو تا را انتخاب کنید،آیا می‌توانید؟ به‌عنوان مثال می‌خواهید بهترین کاپیتان کشتی‌های جنگی شوید، اگر خانواده را به‌عنوان یکی از ارزش‌ها انتخاب کرده‌اید،باید بدانید ممکن است برای رسیدن به این مهارت مجبور باشید گاهی شش ماه دور از خانواده زندگی کنید. آیا در این حالت، مهارت شما ارزش‌هایتان را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد؟ اگر شخصیت عاطفی و وابسته به خانواده داشته باشید، آیا مهارت انتخابی شما، احساسات شما را تحت‌الشعاع خود قرار نمی‌دهد؟ این مرحله از ساخت برند شخصی بسیار مهم است و باید انتخابی درست داشته باشید تا در آینده لطمه‌ای به شما وارد نشود.

۵٫شخصیت شما چگونه است؟

پس از طی این مراحل، شخصیتتان را از دید خود و از دید دیگران بسنجید. مطمئناً می‌دانید دیدگاهی که دیگران نسبت به شما دارد با دیدگاهی که شما نسبت به خودتان دارید، کاملاً باهم متفاوت است. اگر دیدگاه دیگران را نسبت به خود بدانید، موفق‌ خواهید شد.

۶.ارتباط سازی با دیگران را فراموش نکنید.

شما باید ارتباط خود را با دوستان و آشنایانتان قوی‌تر کنید و سعی در برقراری ارتباط با افراد جدید در جهت مهارتتان داشته باشد. جدای از برندسازی، انسان موجودی اجتماعی است و با اجتماع می‌تواند رشد کند. همکاری با افرادی که نیاز به کمک شما دارند باعث موفقیت شما می‌شود.

۷٫طراحی امضای ایمیل

جهت برندسازی شخصی باید امضاء در انتهای ایمیلتان داشته باشید. امضاء ایمیل یعنی اینکه از نام و نام خانوادگی‌تان، عنوان ایمیل و عکس، تلفن‌های تماس، آدرس وب‌سایت و آدرس شبکه‌های اجتماعی‌تان، پایان متن ایمیل‌هایتان استفاده کنید. این یکی از اساسی‌ترین کارهایی است که موفقیت شما در برند سازی  شخصی را تضمین می‌کند.

 

۸٫شبکه‌های اجتماعی و سایت عوامل موفقیت شما هستند.

ساخت وب‌سایت از قدرتمندترین عوامل موفقیت در برندسازی شخصی شماست. در حقیقت شاه‌کلید برند سازی شخصی محسوب می‌شود. در وب‌سایت شخصی، شما قادر هستید رزومه خودتان و خدماتی که ارائه می‌دهید به افراد زیادی بشناسانید. حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در مرتبه دوم بعد از ساخت وب‌سایت مهم باشد. چراکه شما به‌وسیله شبکه‌های اجتماعی می‌توانید افراد مختلفی را به سایت دعوت کنید و یا آن‌ها را به نحوی با لینک‌های مرتبط به سایت، وادار به حضور در سایت کنید. جهت انجام این کار، می‌توانید موضوعات و مطالب جذابی انتخاب نموده و لینک‌های مختصر خود را در پایان مطالب شبکه‌های اجتماعی‌تان بگذارید. در این صورت اعضای کانال‌های شما به سایت مراجعه می‌کنند و ترافیک سایت شما بالا می‌رود و می‌توانید به صفحات اول مرورگرهای مختلف راه پیدا کنید.برای طراحی سایت و یا مدیریت شبکه های اجتماعی هم اگر سوالی داشتید به رایگان از کارشناسان آسابرندینگ بپرسید.


چک‌لیست برندسازی شخصی

چک لیست برندسازی شخصی

برندسازی شخصی برای افراد، با هدف رسیدن به موفقیت بیشتر انجام می‌شود؛ این موفقیت بیشتر، برای بعضی کسب درآمد بیشتر، برای برخی کسب شهرت و برای برخی دیگر کسب احترام است. موفقیت در برندسازی شخصی به این معناست که باید همان کسی بشوید که شایستگی‌اش رادارید. لازم است هر فرد ایده خودش را داشته باشد یا دقیق‌تر بگوییم هر فرد برای خودش یک پیشنهاد استثنایی فروش پیدا کند مثل همان چیزی که در برند سازی برای محصول وجود دارد این پیشنهاد می‌تواند یک دیدگاه و یا یک سبک خاص شخصی باشد. به هر حال باید عاملی را در وجودمان پیدا کنیم که ما را در بازار، متمایز و جذاب می‌سازد.

در برندسازی شخصی تمام فعالیت‌ها بر این اساس انجام می‌شود که شما رهبر بازار خود شوید. روش‌های مختلفی برای ایجاد استراتژی رهبری وجود دارد که براساس توانایی‌های شما و نقاط تمایزی که به نسبت رقبا دارید این استراتژی تعریف و پیاده‌سازی می‌شود. شما قرار نیست یکی مثل همه باشید به همین خاطر به سمت برند سازی شخصی حرکت کرده‌اید با بررسی‌ها و تجربیاتی که آژانس مشاوره و تبلیغات آسابرندینگ در اجرای پروژه‌های برند سازی شخصی دارد، رهبری بخشی از بازار را به شما پیشنهاد می‌کند که نتایج بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

یک برند فردی،توقع و انتظاری مثبت است؛عهد و پیمانی نسبت به بازار هدفتان که جایگاهی برتر در ذهن مشتریان شما دارد.یک برند فردی بخشی از دارایی شماست، بخشی از ذهنیت مخاطب است که هیچ کس دیگری نمی‌تواند با آن رقابت کند.

بیشتر بخوانید: ۸ راهکار عملی برای فروش بهتر

 نتیجه

در برندسازی شخصی قابلیت دیده شدن شما مهم‌تر از توانایی شما است ممکن است شما از این جمله خوشتان نیاید چون همه ما به مهارت‌ها و استعدادهای خود افتخار می‌کنیم اگر این‌طور نیست و به خودتان افتخار نمی‌کنید بهتر است کسب‌وکاری  که در آن مشغول فعالیت هستید را رها کنید. از طرف دیگر اگر به‌صورت مستمر و به شیوه‌ای مناسب به چشم نمی‌آیید، کسب‌وکار را به رقیبان بی‌کیفیت‌تری که بیشتر به چشم می‌آیند خواهید باخت.

نخستین گام جذب پروژه این است که توسط ارباب‌رجوع دیده شوید تا شمارا در تصمیم‌گیری‌های خود لحاظ کنند. این اتفاق به این خاطر نمی‌افتد که شما خودتان را قبول دارید؛ مشتریان بالقوه راهی برای شناختن شما ندارند. چنین چیزی خلاف منطق است، ولی قابلیت دیده شدن، اعتبار شمارا افزایش می‌دهد.

وقتی مردم نام و رسم شما و چهره شمارا به‌صورت مستمر می‌بینند تصور می‌کنند که باید موفق‌تر و بنابراین بهتر از شرکت‌های دیگر ارائه‌دهنده خدمات ای باشید که تابه‌حال ندیده‌اند (اگر تا حالا از او اطلاعی نداشتم پس نمی‌تواند خیلی خوب باشد). قابلیت دیده شدن به درک دیگران از شایستگی شما اثر می‌گذارد.

شرکت‌هایی که بیشتر در چشم مخاطبان هستند تماس بیشتری خواهند داشت پس اگر بتوانید بیشتر دیده شوید پیشگویی آینده راحت خواهد بود.

 برند فردی سلاح شما درنبرد برای دیده شدن است. برند فردی شمارا برای مخاطبان آشکار و نمایان نگه می‌دارد و مدام به آنها یادآور می‌شود که چه کسی هستید چه‌کاری انجام می‌دهید به همین دلیل بسیار مهم است که برند خود را بالا ببرید اگر برند خود را جلوی چشم اعضای بازار هدفتان نگه ندارید به این تصور می‌رسند که کسب‌وکارتان را رها کرده‌اید، بنابراین حیرت می‌کنید که مردم چقدر سریع فراموش می‌کنند.

البته که مطمئن هستیم توانایی اهمیت دارد. زمانی که کسب‌وکار را آغاز می‌کنید توانایی شما در اجرا و ارزش‌آفرینی کمک می‌کند شرکتتان را حفظ کنید و آن را به محلی برای روی مخاطبان خود تبدیل نمایید.

اما قابلیت دیده شدن کاری می‌کند مخاطبان از در وارد شوند و توانمندی، آنها را برای سالیان سال برای شما نگه می‌دارد. درست مانند عشق و ازدواج که نمی‌توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید.

اگر شما هم دوست داشتید تا مراحل برندسازی شخصی خود را به صورت حرفه ای انجام دهید، می توانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان آسابرندینگ تماس بگیرید. ما در این مسیر شما را حرفه ای کمک خواهیم کرد.

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ

همین الآن برای مشاوره کسب و کار و یا ارتباط با آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید باشد: