۱۲ راه برای برندینگ سالن زیبایی و آرایشگاه ها

برندینگ سالن زیبایی و آرایشگاه ها

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

امروزه موضوع برندینگ اهمیت زیادی داراست؛ به ویژه برندینگ سالن زیبایی و آرایشگاه ها. یکی از ویژگی های موفقیت در هر کسب و کاری برندینگ قدرتمند و اصولی است. در عصر حاضر با توجه به تنوع و کثرت کسب و کارها و رقابت و تنوع در خدمات، جذب، حفظ و شناسایی مشتریان سخت تر از گذشته شده و برندینگ در دوره کنونی به صورت تخصصی تر دنبال می شود. در این مقاله به برندینگ در سالن های زیبایی می پردازیم.

برای برندینگ باید به ۵ مورد توجه کنید:

۱- آگاهی بخشی: مردم را از بودنتان آگاه کنید.

۲- درک کردن: تمام شخصیت، تعهد و هدف برندتان را به مشتریان بفهمانید تا مشتری شما را کامل بشناسد.

۳- اعتماد: بعد از شناخت باید در مشتری اعتماد سازی کنید و یا اعتماد ایجاد کنید.

۴-وابستگی: تلاش کنید مشتری بعد از دریافت خدمت و یا خرید محصول از شما به شما وابسته شود.

۵- تداوم ارتباط با مشتری: تلاش برای حفظ ارتباط با مشتری و ایجاد یک رابطه تعاملی و دوطرفه (وفادارسازی مشتریان)

در برندینگ سالن زیبایی باید به همه ی عوامل و شاخصه ها اهمیت بدهید. به طراحی حرفه ای المان ها، عناصر هویت برند، بکارگیری حواس کیفیت خدمات، مدیریت، پرسنل حرفه ای و آموزش دیده، دکوراسیون، تجهیزات و ابزارها، کیفیت مواد مصرفی، تبلیغات و روابط عمومی توجه کنید.

عناصر برندینگ سالن زیبایی و آرایشگاه ها

۱- نام سالن زیبایی

یکی از مهمترین اقدامات انتخاب نام سالن زیبایی است که مدیران سالن زیبایی در برندینگ باید به آن توجه داشته باشند انتخاب نام مناسب و جذاب است که باعث می شود به راحتی وارد ذهن مشتریان شود و در ذهن آن ها باقی بماند، نام مناسب باعث می شود که تداعی و تصویر مرتبط با مفهوم برند را در ذهن مشتریان شکل بگیرد.

تحقیقات نشان داده است اگر نام سالن زیبایی نام صاحب یا مدیر سالن باشد و یا از اسامی گل ها و اسامی لاتین استفاده شود، به مراتب جذاب تر و در ذهن مشتریان ماندگارترند. (بهترین نام ها، نام های یک یا دو کلمه ای هستند) برخی از ویژگی های نام خوب (کوتاه و مختصر بودن، جذاب بودن، دارای معنا و مفهوم خوب، سهولت در خواندن و نوشت).

۲- لوگوی سالن زیبایی

استفاده از لوگو که طرح گرافیکی خاص است برای نشان دادن هویت و خدمات سالن زیبایی است. لوگو نماینده سالن زیبایی است و مشتریان بیشتر از طریق آن با سالن آشنا می شوند.

لوگوی سالن باید توسط طراحان حرفه ای طراحی شود. در انتخاب لوگو بهتر است از طرح ها و رنگ های متناسب با سالن زیبایی استفاده شود. از لحاظ روانشناسی رنگ ها اثر زیادی بر روی افراد می گذارند.

از علامت های واژه ای علامت های تصویری، ، علامت های فرم حرف، علامت های انتزاعی و نشانه ها، کارکترها و شخصیت ها، آرم نوشتاری و شمایلی و تلفیقی در انتخاب لوگو می توان استفاده کرد.

بیشتر بدانید: ۳۰ روش برای جذب مشتری آرایشگاه

۳- شعار تبلیغاتی

هدف اصلی و پیام مجموعه را به راحتی می توان با اصطلاح، شعر، یا عبارت کوتاه و مختصری که به گوش مخاطب می رساند.

شعار سالن زیبایی پویاترین عنصر هویت برند سالن زیبایی است. مختصر و کوتاه باشد، سادگی در تلفظ و یادآوری آن، فارغ از هرگونه معنای منفی، متمایز از شعار رقبا، انتقال یک احساس خوب، نشانه و جوهره و جایگاه پیام شما، خلاقیت و نوآوری. تحقیقات نشان می دهد استفاده از اشعار و یا شعر نو، بسیار جذاب هستند، به خاطر داشته باشید در شعار تبلیغاتی از خودتان تعریف نکنید.

۴- تایپوگرافی

تایپوگرافی عنصر اصلی یک برنامه ی هویت اثربخش در برندینگ سالن زیبایی است، که معمولا توسط طراحان و تایپوگراف ها انجام می پذیرد. سبک تایپوگرافی سالن زیبایی می تواند متمایز در برندینگ باشد. فونت طراحی شده توسط طراحان باید در تمامی قسمت های برند سازی مانند سربرگ و بیزینس کارت استفاده شود.

بیشتر بدانید: myob

۵- صدای برند

یکی از عناصر هویت برند صداست، صدا یا آهنگ، پیغام های موسیقیایی هستند که به وسیله آهنگ سازان و موزیسین ها ساخته می شود. صدا در مشتریان باعث ایجاد یک احساس مطبوع می شود و یادآور خاطرات است.

به همین خاطر به طراحی صدا توجه کنید. استفاده از صدا در سالن زیبایی به گونه های مختلف ، از موزیک لایت و زیبا در سالن گرفته و یا صدای خاص و جذاب فردی در hold گوشی تلفن گرفته تا صدای خاص و موزیک جذابی در تیزر تبلیغاتی شما، در جذب مشتری بسیار مؤثر است.

یکی از استفاده های صدا در ساخت لوگو به صورت لوگوهای صوتی است.

۶- بوی برند

درگیرکردن حس بویایی یکی از راه های تاثیرگذاری بر مشتریان است. به ویژه که در سالن های زیبایی به خاطر استفاده مواد شیمیایی و بوهای مختلف و در برخی موارد بوهای نامطبوع خاص – در نتیجه از مواد شیمیایی رنگ کراتین – و مواد مضری مثل تافت و اسپری که برای افراد حساس که آلرژی دارند بسیار آزار دهنده و سرطان زا است.

حتی در بعضی اوقات خود آرایشگران دچار بیماری های ریوی و تنگی نفس می شوند. به همین خاطر حتما از دستگاه های تهویه مناسب استفاده کنید.  استفاده از عود خوش بو کننده و یا عطرهای سبک برای ایجاد یک فضای مطبوع از استفاده کنید.

تحقیقات نشان داده است بوهایی مثل قهوه، وانیل، لیمو، نارگیل و عطر گل ها بسیار پرطرفدارند.

۷- رنگ برند

رنگ به خاطر تاثیرات روانشناسی اش، باعث تحریک احساسات آدم ها می شود و بسیار مورد توجه طراحان و گرافیست هاست.

انتخاب رنگ مناسب سالن زیبایی چه در لوگو، رنگ سربرگ، بیزنس کارت، هدایای تبلیغاتی، دکوراسیون و تابلو، باید به دقت صورت گیرد. در رنگ سالن به گروه مشتریان، مقوله زیبایی و تاثیرگذاری باید دقت کرد. در انتخاب رنگ به نکات زیر توجه کنید:

 • خاص بودن
 • متمایز بودن
 • تناسب داشتن با فعالیت سالن
 • معنا و مفهوم رنگ.
 • آیا در تبلیغات محیطی و چاپی و اینترنتی موثر و خوب است.
 • توجه به محدوده هایی که علایم رنگ در آن ها دیده می شود مانند دنیای مد و دنیای سرگرمی

۸- بسته بندی

در برندینگ سالن زیبایی بسته بندی زمانی مفهوم پیدا می کند که شما صاحب یک برند آرایشی و بهداشتی یا یک محصول باشید.

به همین دلیل به جز طراحی رنگ، جنس، شکل ظاهری محصول باید به جعبه، کیف، پاکت و باکس آن هم توجه کنید. همچنین بسته بندی در هدایای تبلیغاتی که به مشتریان برای تبلیغات و وفادارسازی مشتریان ارایه می شود اهمیت زیادی دارد.

۹- تبلیغات

تبلیغات یکی از مهمترین وسیله ترویج در بازاریابی است. در عین حال که امروزه بیشتر بر مقوله ی روابط عمومی تاکید می‌شود، ولی همچنان تبلیغات بسیار مهم و موثر در جذب مشتریان و حفظ آنها است.

در انتخاب شیوه ی تبلیغات و رسانه ی تبلیغاتی باید قبل از هر اقدامی بودجه را در نظر داشت و سپس انتخاب بازار هدف و مخاطبی است که می خواهیم بر او تاثیر بگذاریم.

معمولا برای دوره ی یک ساله بودجه ی تبلیغاتی سالن زیبایی در نظر گرفته می شود بر اساس گروه‌های مخاطب یا جهت انجام امور تبلیغاتی از نظرات یک فرد یا مشاور تبلیغاتی مشاوره بگیرید، زیرا افق دید یک مشاور گسترده تر است.

در تبلیغات سالن زیبایی چه به صورت چاپی، پخشی و تلویزیونی و اینترنتی باید نام، لوگو، شعار تبلیغاتی و اطلاعات برند شما وجود داشته باشد.

اگر بودجه کمی برای تبلیغات درنظر گرفته اید می توانید از روش های مقرون به صرفه و کم هزینه بهره ببرید. یکی از این روش ها داشتن صفحاتی در اپلیکیشن ها، شبکه های اجتماعی، تبلیغ در وب سایت های اینترنتی رایگان، وبلاگ، استفاده از ایمیل و ایمیل مارکتینگ است.

آگهی تبلیغاتی

یکی از بهترین روش های تبلیغات ساخت آگهی تبلیغاتی یا تیزر تبلیغاتی است. این روزها افراد بدون هزینه و حتی با وسایلی مثل موبایل اقدام به ساخت تیزر، فیلم و مصاحبه می کنند و یا به نحوی بازاریابی محتوایی انجام می دهند.

شغل هایی مثل بلاگر و وبلاگر را زیاد در اینترنت میبینیم. اما برای برندینگ اصولی درستتر آن که است تیزر تبلیغاتی شما توسط یک تیم حرفه ای و یک شرکت تبلیغاتی ساخته شود که اعتباری بالا برای سالن زیبایی است.

تیزرهای تبلیغاتی ساخته شده توسط شرکت های تبلیغاتی دارای چهارچوب، محتوا، تکنیک هایی در تصویربرداری، سناریو، تدوین و اجرا دارند. انتخاب و ساخت تیزر بر اساس حیطه فعالیت،زمینه، سبک ها و قالب هایی است که سازندگان تیزر بر اساس نوع فعالیت پیام و هدف شما می سازند.

از میان سبک ها و قالب های متنوعی که برای تیزر انتخاب می شوند سبک طنز، واقعی و غلو شده سبک مستدل، سبک جدی، را می توان نام برد.

و در میان قالب ها (قالب نمایشی، طرح مساله و حل آن، ، هجو برداری هویت بخشی، سبک زندگی، سبک گویندگان و تصاویر کوتاه و داستانی مردم شخصیت ثابت و تاییدی و روایت موسیقیایی و نمادگرایی) را می توان نام برد، اگرچه با جزم و قطع نمی توان گفت کدام قالب و سبک صددرصد بهتر است و موجب افزایش مشتری می‌شود، ولی آمارها نشان می دهد در برندینگ سالن زیبایی بیشتر از سبک احساسی، سبک طنز و از میان قالب‌ها، قالب سبک زندگی و قالب نمایشی، قالب گویندگان و قالب شخصیت ها و گروه های مرجع و قالب مردم روایت پرکاربردترین است.

یکی از بهترین سبک ها و قالب ها برای اثر گذاری بر روی مخاطب سبک احساسی و قالب گویندگان یا شخصیت های مرجع است. سبک احساسی، نشان دادن یک فضای عاشقانه و پر از آرامش و شیک و مدرن برای ایجاد یک احساس خوب قالب گویندگان- گفتگو با افراد مشهور و تاثیر گذار و این که این افراد از خدمات سالن استفاده می‌کنند.

بعضی از مشخصه های یک آگهی برجسته و اثربخش

 • آگهی خوب کی بایست توجه مخاطب را جلب کند.
 • در بین هزار تبلیغ به طور متمایز و اثر بخش بدرخشد.
 • موجب افزایش مشتری و فروش شود.
 • علاقه و نگرش مثبت مخاطب نسبت به محصول و یا برند را ایجاد کند.
 • یک مشکل و یا معضل را به صورت خلاقانه حل کند.
 • دارای سبک و قالب مناسب با توجه به حیطه فعالیت برند باشد.
 • پیام برند را درست انتقال دهد.
 • انتقال یک احساس خوب به طوری که در ذهن مخاطبان حک شود و تداعی کننده یک خاطره یا موضوع جذاب باشد.
 • اهداف و نگرش برند را به خوبی بیان کند و مخاطب را با برند آشنا کند.
 • مبالغه آمیز نباشد و وعده ها و مزایای گنجانده شده در آگهی، مطابق ویژگی های واقعی محصول و یا خدمات باشد.

۱۰- کارت ویزیت

یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغاتی سالن زیبایی کارت ویزیت است. طراحی یک کارت ویزیت حرفه ای توسط طراحان و گرافیست می بایست انجام شود. در ادامه ویژگی های یک کارت ویزیت مناسب را ذکر می شود:

 • خوانا و جذاب باشد.
 • توجه مخاطبان را به خود جلب کند.
 • بر روی کارت ویزیت باید نام سالن زیبایی ، لوگو، شعار تبلیغاتی، متن کوتاهی که مختصری از نوع خدمت شماست، آدرس وب سایت، ایمیل، آدرس شبکه های اجتماعی، تلفن و آدرس درج شود.
 • طراحی کارت ویزیت شما باید متمایز و منحصر به فرد باشد.
 • فونت استفاده شده همان فونتی است که بر روی تابلو و سربرگ و پاکت نامه شماست.
 • از لحاظ جنس، باید حس خوبی را به مشتری انتقال دهد، از جنس های با کیفیت استفاده کنید

۱۱- وب سایت

هر کسب و کاری در دنیای امروز باید جایی را در اینترنت داشته باشد. به خاطر گسترش فناوری و افزایش کاربران، پر مخاطب ترین رسانه در بین رسانه های تبلیغاتی اینترنت می باشد.

یکی دیگر از دلایل پر مخاطب بودن آن پایین بودن هزینه تبلیغات و سهولت دسترسی است. نداشتن ایمیل، وب سایت و یا صفحه در شبکه ها ی اجتماعی به معنای این است که شما فعالیت حرفه ای ندارید. تمام برندهای موفق در سطح دنیا در شبکه های مجازی وب سایت و ایمیل و یا صفحه دارند.

اگرچه توسط طراحان طراحی وب سایت وب سایت انجام می گیرد، اما رنگ برند شما و مشخصاتی نظیر نام سالن، لوگو و شعار تبلیغاتی باید در وب سایت وجود داشته باشد.

خصوصیات یک وب سایت خوب شامل سادگی و جذاب بودن، ترکیب صحیح رنگ ها، تعداد صفحات کمتر در جهت سفارش محصول و رزرو وقت به گونه ای است که مشتری سردرگم و گیج نشود.

بخشی را برای باشگاه مشتریان و خدمات ویژه در نظر بگیرید. وب سایت شما باید آپدیت باشد و هر هفته و یا هر روز مطلب و تصاویر جدیدی که به پر بازدید شدن وب سایت کمک کند، داشته باشد.

یکی از مهمترین بخش های یک وب سایت خبرنامه است.  بخش نظرات و پیشنهادات را نادیده نگیرید و از آن در جهت ارتقای امکانات و کیفیت خدمات استفاده کنید. بخش های سرگرم کننده و جذاب مانند: تست های روانشناسی، (بازی و سرگرمی)، توصیه های زیبایی و آموزش، آلبوم نمونه کار از مواردی است که به جذابیت وب سایت کمک می کند.

یکی دیگر از روش های تبلیغاتی و جذب مشتری تهیه آلبوم های نمونه کار از کلیه خدمات سالن زیبایی، فیلم و تیزر در کامپیوتر و یا نمایش فیلم در تلویزیون است. ولی یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین روش ها تهیه آگهی تلویزیونی یا تیزر تبلیغاتی است که در رسانه ی مورد نظر می توان تبلیغ کرد

طراحی وب سایت مجموعه خود را به جایی بسپارید که در حوزه سئو (SEO) نیز تخصص داشته باشد و قادر باشد وب سایت شما را به رتبه های بالای موتورهای جستجو برساند.

۱۲- روابط عمومی

روابط عمومی در سالن زیبایی به چرخه اطلاعات میان سالن زیبایی با مخاطب یا مشتریان است. این اطلاعات از طریق منشی، کارکنان و مسوول یا تیم روابط عمومی یا مدیر انتقال پیدا می کند.

در روابط عمومی شما در تلاش هستند که یک رابطه بلندمدت، دو طرفه و تعاملی را با مشتریان به وجود آورید و فرق اصلی آن با تبلیغات در این است که تبلیغات برنامه ریزی برای کوتاه مدت دارد.

برخلاف تبلیغات در روابط عمومی رابطه و یا ارتباط شما با مشتریان دو طرفه است، یعنی نظرات و پیشنهادات خود را به شما منتقل می‌کنند، بنابراین ارتباط قوی تری به وجود می آید.

اقدامات PR یا روابط عمومی در سالن زیبایی می شود سخنرانی در سیمنارها و کنفرانس ها و یا همکاری در امور اجتماعی از طریق رسانه ها و ابزارهای ارتباطی، شرکت در نمایشگاه ها و جشن ها صورت گیرد.

یکی از مهمترین اقدامات روابط عمومی شاید در یک سالن زیبایی برگزاری مراسم افتتاحیه و مراسم سالگرد باشد. از این دو فرصت بازاریابی می توانید با روش روابط عمومی بهره بسیار خوبی ببرید.

آسابرندینگ یک شرکت مشاوره تبلیغاتی و همچنین یک شرکت مشاوره اقتصادی در مشهد است که صفر تا صد تبلیغات را برای کسب و کارهای مختلف انجام می دهد. مشاوره های کسب و کار و مشاوره شغلی و مشاوره سرمایه گذاری همگی در آسابرندینگ توسط کارشناسان خبره اقتصادی و فناوری صورت می پذیرد.

ما در آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ با ارائه انواع مشاوره های مختلف تبلیغات و بازاریابی و همچنین تولید انواع محصولات مورد نیاز کسب و کارها از طراحی سایت گرفته تا ساخت تیزر و ویدئو و سایر روش های تبلیغات آنلاین و آفلاین و دیجیتال مارکتینگ آماده کمک به کسب و کار شما برای چند برابر شدن درآمد شما هستیم!

در پایان هم اگر هرگونه سوال در مورد اینستاگرام برای هر کسب و کاری و استارتاپی داشتید، حتما از کارشناسان آسابرندینگ بپرسید. آموزش های آسابرندینگ رو در صفحه اینستاگرام آسابرندینگ و همچنین صفحه آپارات آسابرندینگ دنبال کنید.

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ

همین الآن برای مشاوره کسب و کار و یا ارتباط با آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید باشد: