کدام یک از انواع دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما مناسب است؟

دیجیتال مارکتینگ

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

فضای دیجیتال این روزها و رقابتی‌تر شدن محیط‌های کسب‌وکار جدید، اهمیت اجرای دقیق و علمی انواع تبلیغات و بازاریابی را در دنیای دیجیتال بیش از پیش نموده است. امروزه به سختی می‌توان کسی را یافت که در معرض تبلیغات دیجیتال قرار نگرفته باشد. بنگاه‌های تجاری از قدرت تاثیرگذاری فضای دیجیتال برای آگاهی بخشی از برند، معرفی محصولات و خدمات جدید، تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل و افزایش فروش بهره می‌گیرند. کسب‌وکارهای مختلف بسته به اهدافی که از اجرای کمپین‌های تبلیغاتی دارند، از انواع مختلفی از تبلیغات دیجیتال بهره می‌گیرند. در این بلاگ که توسط تیم نویسندگان آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ آماده شده است، قصد داریم مهم‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌های تبلیغات در فضای دیجیتال را بررسی و به شما مخاطبان گرامی معرفی نماییم.

انواع مختلف تبلیغات دیجیتال

با بین‌المللی شدن فضای تبلیغاتی، روش های مختلف بازاریابی دیجیتال و حضور در شبکه‌های اجتماعی، برای کسب‌وکارها به یک ضرورت تبدیل شده است. مهم‌ترین شیوه‌های تبلیغات در فضای دیجیتال عبارتند از:

تبلیغات هدف گذاری مجدد (Retargeting)

همان‌طور که از عنوان آن مشخص است، تمرکز هدف‌گذاری مجدد بر آن دسته از مشتریان و کاربرانی است که پیش‌تر، به عنوان مشتری بالقوه، مورد هدف بازاریابی قرار گرفته بودند اما این هدف‌گذاری، به ثبت سفارش و خرید منجر نشده بود و یا میخواهید دوباره خرید قبلی مشتری را به او پیشنهاد دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که تنها ۲% ترافیک وب‌سایت در اولین بازدید، به خرید و ثبت سفارش منجر می‌شود. تبلیغات Retargeting در تلاشی دوباره، سعی در ترغیب این دست از مشتریان و هدایت آنها برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل دارند. تخفیف به ازای ثبت اولین سفارش، عضویت در باشگاه مشتریان و بهره‌مندی از خدمات ویژه، از جمله مواردی هستند که می‌توانند منجر به تاثیرگذاری بیشتر این تبلیغات شوند.

بیشتر بخوانید: ۵ مرحله کلیدی برای ساخت استراتژی بازاریابی

تبلیغات نمایشی

بارها اتفاق افتاده است که در حین مشاهده یک وب‌سایت، توجه شما به بنرهای ثابت و متحرکی که در بخش‌های مختلف صفحات وب‌سایت، قرار دارند، جلب شده باشد. تبلیغات نمایشی نوعی از تبلیغات آنلاین است که عمدتا متن و تصاویری را به ازای پرداخت هزینه‌، در معرض دید مخاطب قرار می‌دهند. تبلیغات بنری از جمله رایج‌ترین انواع تبلیغات نمایشی می‌باشد.

این دست از تبلیغات آنلاین، در نتایج جستجو، نمایش داده نمی‌شوند اما با توجه به نوع طراحی و محل قرارگیری در سایت‌های مختلف، منجر به جلب توجه مخاطب خواهند شد. بسته به نوع اهداف کمپین، این نوع تبلیغات در افزایش آگاهی از برند و تبدیل lead و طراحی قیف فروش، تاثیرگذار هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده هم‌زمان از تبلیغات نمایشی و هدف‌گذاری مجدد (Retargeting) تا ۷۰% نرخ تبدیل را در فروشگاه و وب‌سایت شما افزایش می‌دهند.

تبلیغات PPC

کسب‌وکارهای مختلف از تبلیغات (Pay Per Click) که مبلغ ثابتی را به ازای هر کلیک کاربر، لحاظ می‌نمایند، برای اهداف مختلفی بهره می‌گیرند. در طول اجرای یک کمپین تبلیغاتی، این بنرها علاوه بر اطلاع‌رسانی و آگاهی مخاطب، ترافیک مناسبی را به وب‌سایت شما هدایت می‌کنند. میزان فروش و نرخ درگیری نیز از این نوع تبلیغات، تاثیر می‌گیرند. جذابیت تصویر و محتوای بنر در کنار جایگاه آن در وب‌سایت، در میزان اثرگذاری و نرخ کلیک آنها بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

نکته مهم در این مورد این است که باید دقت داشته باشید که احتمال افزایش هزینه های شما در این نوع تبلیغات وجود دارد. مثلا گاهی اوقات برخی از رقیبان شما با آماده سازی برخی رباط ها، کلیک های متعددی بر روی تبلیغات شما می کنند و بودجه زیاد تبلیغاتی شما را در مدت کوتاهی خاکستر می کنند.

بازاریابی و بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) و (SEM)

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) و بهینه‌سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) دو گونه معروف و مهم از تبلیغات آنلاین هستند که در افزایش میزان بازدید و ارتقای محتوای وب‌سایت شما تاثیرگذار هستند. افزایش آگاهی از برند در مدت زمان کوتاه در کنار افزایش میزان (Call TAction) تا حد زیادی به انتخاب و استفاده درست از کلمات کلیدی بستگی دارد. بهینه‌سازی موتورهای جستجو در کنار به کارگیری تبلیغات PPC، علاوه بر فراهم نمودن ترافیک مناسب، وب‌سایت شما را نسبت به وب‌سایت‌ رقبا، در جایگاه بالاتری قرار می‌دهد.

تبلیغات همسان (Native)

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، تبلیغات همسان چندان به تبلیغات شباهت ندارند و در قالب عناوین، مطالب و موضوعات وب‌سایت مطرح می‌شوند. این دسته از تبلیغات عمدتا متنی بوده و به‌گونه‌ای در قالب بلاگ و محتوای سایت‌ها به نمایش در می‌آید که توجه مخاطبینی که در جستجوی آنها هستند را جلب نماید. افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک مناسب به وب‌سایت و تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل از جمله نتایج استفاده از این دست تبلیغات می‌باشد.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، به صورت  غیر قابل انکاری در حال افزایش است. امروزه کمتر کسی در جهان یافت می‌شود که حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضویت نداشته باشد. بیش از ۱۶۵ میلیارد حساب کاربری موبایلی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و هر روزه در حدود ۱ میلیون اکانت، به آنها اضافه می‌شود. با توجه به رشد فزاینده و تاثیرگذاری حداکثری دنیای دیجیتال بر تصمیمات و سبک زندگی افراد، کسب‌وکارهای مختلف، از شبکه‌های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند، جستجوی بازارها و مشتریان جدید، بازاریابی دهان به دهان یا وایرال و افزایش میزان فروش خود بهره می‌گیرند.

انتشار استوری و پست‌های تبلیغاتی در اینستاگرام، تلگرام یا سایر شبکه های اجتماعی ایرانی مثل ایتا، روبیکا و بله، همکاری با اینفلوئنسرهای مختلف، دنبال کردن هشتگ‌های منحصر به فرد در اینستاگرام و توییتر از جمله موثرترین شیوه‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی هستند. استفاده از تکنیک‌های تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند تا دریابید مخاطبین شما بیشتر در کدام شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند و یا عضو چه صفحات و کانال هایی هستند، بدین ترتیب با اجرای درست مدل STP قادر خواهید بود تا پیام درست را در زمان درست به مخاطب درست منتقل کنید و اهداف بازاریابی خود را تحقق بخشید.

تبلیغات موبایلی

امروزه هر فردی در جهان به تلفن همراه دسترسی دارد. در سال ۲۰۱۶ گوگل گزارش داد که میزان ترافیک موبایلی وبسایت‌ها از ترافیک دسکتاپ، پیشی گرفته است. بدین ترتیب، استفاده از تبلیغات موبایلی، یکی از ضروری‌ترین گام‌های بازاریابی در دنیای دیجیتال است که می‌بایستی مورد توجه کسب‌وکارها قرار گیرد. در طراحی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، تطبیق پلتفرم‌های مختلف مورد استفاده را با نسخه موبایل، فراموش نکنید. یعنی کاملا حواستان را جمع کنید که با این حجم از مخاطبین موبایل، سایت شما هم حتما موبایل فرندلی و مناسب نمایش در گوشی های همراه و تبلت باشد.

ایمیل مارکتینگ

در میان راهکارهای بازاریابی در دنیای دیجیتال، ایمیل مارکتینگ به عنوان یکی از اقدامات تاثیرگذار برای افزایش فروش و کسب سود، شناخته می‌شود. انتخاب مخاطبان درست و اجرای تکنیک‌های درست، ایمیل مارکتینگ را به یکی از ابزارهای موثر تبلیغات دیجیتال تبدیل می‌نماید. برخلاف باور خیلی ها هنوز هم ایمیل، مخاطبین خاص خود را دارد و به همین علت هم هست که برندهای بزرگ از آن زیاد استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: ۱۲ مدل کسب و کار!

تبلیغات ویدیویی

ارائه محتوا در قالب صوتی و تصویری در فضای دیجیتال، به خاطرسپاری آن را در ذهن مخاطب افزایش می‌دهد. روزانه بیش از میلیون‌ها ویدئو در سایت‌های تخصصی و عمومی نمایش فیلم و ویدئو به اشتراک گذاشته شده و منتشر می‌شوند. علاوه بر ویدیوی اصلی، محتوای تبلیغاتی موردنظر می‌تواند پیش نمایش(Pre-roll) یا پس از نمایش ویدئوها (Post-roll) به کاربر ارائه شود. این دست تبلیغات علاوه بر هدایت ترافیک مناسب به وب‌سایت، پیام تبلیغاتی موردنظر را به سرعت وایرال می‌کنند.

میزان تاثیرگذاری تبلیغات دیجیتال بسته به اهدافی که برای کمپین تبلیغاتی خود مدنظر قرار می‌دهید، می‌تواند متفاوت باشد. چنانچه هدف شما از تبلیغات در ابتدا آگاهی و تثبیت جایگاه برند در ذهن مخاطبان باشد، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی،بیش از سایر تبلیغات دیجیتال در اولویت کمپین تبلیغاتی شما خواهد بود. از سوی دیگر، تبلیغات نمایشی و ویدیویی، ترافیک مناسبی را برای وب‌سایت شما فراهم می‌کنند. ایمیل مارکتینگ و تبلیغات نمایشی نیز به افزایش میزان فروش و تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل، کمک می‌کنند. بسته به اهداف شما از اجرای کمپین تبلیغاتی، تبلیغات دیجیتال مختلفی قابل استفاده است. شرکت تبلیغاتی آسابرندینگ با ارائه کلیه خدمات تخصصی تبلیغات، کسب‌وکار شما را در انتخاب، طراحی و پیاده‌سازی تکنیک‌های تبلیغات دیجیتال یاری می‌کند. دقت داشته باشید که هر کدام از این انواع بازاریابی دیجیتال ، برای کسب و کارهای مختلف با بودجه های تبلیغاتی متنوع متفاوت عمل خواهد کرد. برای استفاده از وقت و صرفه جویی در زمان حتما از مشاوران متخصص بازاریابی و تبلیغات استفاده کنید.

مشاوره با مشاوران تبلیغاتی آسابرندینگ

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ

همین الآن برای مشاوره کسب و کار و یا ارتباط با آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید باشد: