مسئولیت اجتماعی (CSR) چگونه به کسب‌و‌کار شما کمک می‌کند؟

csr مسئولیت اجتماعی آژانس تبلیغاتی

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

در این مطلب که توسط تیم نویسندگان آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ آماده شده است نکاتی در مورد مسئولیت اجتماعی CSR را برای کمک به کسب و کار شما تقدیم می کنیم. هدف از استراتژی، ایجاد مزیت رقابتی است. هر سازمان یا بنگاه اقتصادی از طریق تحلیل محیط بیرونی، بررسی نقاط قوت و ضعف و ماتریس SWOT، درصدد پیشی‌گرفتن از رقبا و کسب سود بیشتر است. با این حال، توجه به سود بیشتر، تنها نکته‌ای نیست که استراتژیست‌ها در هنگام تدوین استراتژی، آن را مدنظر خود قرار می‌دهند. در این مطلب قصد داریم مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها را به عنوان عاملی بسیار تاثیرگذار در موفقیت استراتژی یک کسب‌و‌کار به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: ۹ روش ساده برای اینکه در گوگل دیده شوید

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (CSR) چیست؟

محیط کسب‌و‌کار کنونی با گذشته قابل مقایسه نیست. سازمان‌ها در انزوا و به دور از رقبای خود هرگز فعالیت نمی‌کنند. کوچکترین اقدام یا فعالیت شما، بر استراتژی رقبایتان حتما تاثیرگذار است. هرچند تمام شرکت‌ها دارای هدف سازمانی بسیار متفاوتی هستند، اما هدف مشترک تمام سازمان‌های تجاری، رشد ارزش آفرینی است. هر بنگاه کسب‌و‌کار علاوه بر اینکه به عنوان مجموعه‌ای از دارایی‌های تحت مالکیت سهام‌داران تعریف می‌شود، جامعه‌ای از افراد مختلف است که محیط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و محیط طبیعی از روابط آن حمایت کرده و آن را حفظ مینماید. در محیط رقابتی امروزی، تنها مسئولیت بنگاه، فعالیت در جهت حفظ منافع سهام‌داران نیست؛ بلکه یک بنگاه برای بقا و کسب سود، باید از لحاظ اجتماعی نیز ، مشروعیت و وجهه پیدا کند.

مسئولیت اجتماعی شرکت (Corporate Social Responsibility) بنگاه را درون اکوسیستم محیط‌های اجتماعی و طبیعی، فعال می‌داند و میان منابع بنگاه و تمام منافع اکوسیستم پشتیبان، سازگاری برقرار می‌کند.

چرا CSR می‌تواند به نفع شما باشد؟

آری دوگئوس، مدیرعامل سابق شرکت شل عقیده دارد که شرکت‌های بادوام، شرکت‌هایی می باشند که به یادگیری تعهد دارند، دارای حس قوی از محیط رقابتی خود بوده و نسبت به دنیای پیرامونشان ، حساسیت دارند. مسئولیت‌های اجتماعی فارغ از دلایل اخلاقی، به سه دلیل مهم می‌توانند به نفع بنگاه اقتصادی شما باشند:

شهرت (Reputation)

فعالیت‌های مرتبط با مسئولیت اجتماعی، شهرت بنگاه را برای مشتریان و سایر گروه‌ها به طور چشم گیری افزایش داده و از طریق بازاریابی دهان به دهان به شناخته شدن برند و انتقال گسترده پیام آن کمک زیادی کرده و منجر به تمایز بنگاه نسبت به سایر رقبا خواهد شد.

ثبات (Sustainability)

مسئولیت اجتماعی شرکت به دلیل منافع دوجانبه در اکوسیستم، به نفع تمام بنگاه‌ها عمل می‌کند. اقداماتی که بنگاه در جهت خدمت به کل جامعه‌ای که در آن فعال است، انجام می‌دهد، به ثبات بنگاه نیز حتما کمک می‌کند. به عبارت دیگر، هم جامعه و هم بنگاه، از این خدمات سود زیادی می‌برند.

بیشتر بخوانید: چگونه یک آژانس تبلیغاتی به بیزینس شما کمک می کند؟

جواز فعالیت

تمام بنگاه‌ها برای انجام خدمات خود به نهادهای پشتیبان حکومتی و اجتماعی نیاز دارند. هرچه بنگاه‌ها در انتخاب پروژه‌ها و فعالیت‌هایی که نتایج اجتماعی مثبتی به دنبال دارد، موفق‌تر عمل نمایند، به مزیت رقابتی بیشتری نسبت به سایر رقبا دست خواهند یافت.

اختصاص بخشی از درآمد شرکت به فعالیت‌های حمایت زیست محیطی، کودکان کار و یا مثلا افراد مبتلا به بیماری‌های خاص، ساخت مدرسه، بیمارستان و درمانگاه در مناطق محروم و همچنین حمایت از فعالیت‌های هنری، ورزشی و فرهنگی، نمونه‌هایی از انجام فعالیت‌های CSR است. برای مثال، استارباکس در فرایند گردآوری و تهیه قهوه، مجموعه‌ای از راهکارها و دستورالعمل‌های منسجمی را رعایت می‌کند که علاوه بر محیط زیست، تمامی اعضای زنجیره تامین نیز، از آن سود زیادی می‌برند. قهوه موردنیاز، دارای استاندارد مشخصی بوده و می‌بایستی آماده باشد. تمامی فرایند پرداخت به کشاورزان و سایر عملیات زنجیره تامین کاملا شفاف است تا مقدار هزینه ای که بابت هر فنجان قهوه خام ( برشته نشده) پرداخت می شود، مشخص گردد. استارباکس با اطمینان حاصل نمودن از شرایط ایمنی سالم و مناسب برای کارمندان و مشتریان خود در کلیه بخش‌های زنجیره تامین، مسئولیت اجتماعی خود را در تمام جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی، به خوبی انجام می‌دهد. شرکت تبلیغاتی آسابرندینگ می تواند به عنوان یک مشاور حرفه ای در حوزه تبلیغات و برندینگ؛ برای اجرای دقیق بهترین شیوه های مسئولیت اجتماعی در کنار شما و برند شما باشد. با مشاوران آسابرندینگ تماس بگیرید.

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ

همین الآن برای مشاوره کسب و کار و یا ارتباط با آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید باشد: