ماتریس رشد‌ سهم بازار (BCG) چیست؟

ماتریس رشد‌ سهم بازار (BCG)

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

ماتریس رشد‌سهم بازار BCG یا Boston Consulting Group نخستین ­بار توسط گروه مشاوره بوستون در سال ۱۹۷۰ به عنوان ابزاری برای تحلیل موقعیت استراتژیک کسب ‎­و ­­کار مطرح شد. ساختار کلی ماتریس برمبنای منحنی چرخه عمر محصول شکل گرفته است و پورت‌فولیوی کسب­‌و­کار شما را در بلند­مدت ترسیم می­‌کند. افزایس یا توقف سرمایه‌­­گذاری در بخش­‌های مختلف یک کسب­‌و­کار، تصمیمی است که با کمک تحلیل ماتریس BCG گرفته می­‌شود. دو بعد اصلی ماتریس شامل:

  • سهم بازار: اینکه چه درصدی از فروش کل بازار، متعلق به محصول شما است. سهم بازار اکثراً نقدینگی بیشتری برای شرکت فراهم می‌­کند. با افزایش تولید و نقدینگی، سودآوری نیز افزایش می‌­یابد. در مقابل، سهم بازار کم، منجر به کاهش سودآوری و تولید می­‌شود.
  • نرخ رشد بازار: به معنای افزایش فروش یا اندازه بازار یک محصول در طول یک پروژه مشخص است. چنانچه نرخ رشد بازار زیاد، مقدار سرمایه­‌گذاری کسب‌­­ و­ کارها برای سود بیشتر و کسب درآمد نیز افزایش می یابد. در مقابل، چنان‌چه نرخ رشد بازار مناسب نباشد، کسب‌­ و ­کارها به دنبال خارج کردن و کاهش سرمایه خود می‌­باشند.

بخش­‌های تشکیل ­دهنده ماتریس BCG

ساختار ماتریس BCG از چهار بخش تشکیل می شود:

سگ = سهم بازار کم، نرخ رشد بازار کم

در این شرایط، به این دلیل که نرخ رشد بازار و سهم بازار کم است، نمی‌­توان آینده روشنی را برای کسب­‌و­کار در نظر گرفت. بهترین توصیه برای کسب­‌و­کارهایی که در این وضعیت قرار دارند، کاهش یا توقف سرمایه‌­گذاری برای محصول و برند مورد نظرشان است. شرکت می‌­تواند از طریق واگذاری یا فروش دارایی‌­های خود، به نقدینگی دست یابد و از این طریق بودجه لازم برای ارائه محصول جدید یا اجرای استراتژی جدیدی را فراهم نماید. طبق منحنی چرخه عمر، محصول در این شرایط در وضعیت نزولی قرار دارد.

گاو شیرده = سهم بازار زیاد، نرخ رشد بازار کم

در این وضعیت، شرکت از سهم بازار مناسبی برخوردار است. میزان درآمد و نقدینگی، قابل توجه است. اما به دلیل نرخ رشد کم بازار، سرمایه­‌گذاری بیشتر در این حوزه می­‌بایستی متوقف شود. محصول با توجه به منحنی چرخه عمر، در شرایط بلوغ قرار دارد. به همین دلیل کسب‌­و­کار می­‌بایستی درآمد و سودآوری حاصله را در بخش‌­های جدید و نوآورانه به کار گیرد. تاخیر در تصمیم‌­گیری، می­‌تواند شرکت را با کاهش تدریجی سهم بازار، در شرایط سگ قرار دهد.

بیشتر بدانید: چرا دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچک و متوسط بهترین روش بازاریابی است؟

علامت سؤال = سهم بازار کم، نرخ رشد بازار زیاد

در این مورد، به دلیل سهم بازار کم محصول، میزان نقدینگی شرکت و بازگشت سرمایه در وضعیت نامناسبی قرار دارد. با این حال، نرخ رشد بازار مثبت است و از طریق برنامه‌­ریزی و استراتژی صحیح، می‌­توان به سهم بازار بیشتری دست یافت. محصول در مرحله معرفی چرخه عمر خود قرار دارد و با استفاده از تبلیغات و راهکارهای بازاریابی می­توان سهم بازار آن را افزایش داد تا به ستاره، تغییر حالت پیدا کند.

ستاره = سهم بازار زیاد، نرخ رشد بازار زیاد

این شرایط، عالی ترین حالت ممکن برای هر کسب­‌و­کاری می­‌باشد. به دلیل سهم بازار زیاد،نه تنها میزان نقدینگی و درآمد شرکت مناسب است، بلکه نرخ رشد بازار مطلوب و امکان سرمایه‌­گذاری بیشتری در این حوزه را فراهم می­‌نماید. محصول در چرخه عمر خود به سرعت رشد می­‌کند؛ با این حال تغییرات سریع محیط های کسب و کار و تکنولوژی را می­‌بایستی مدنظر قرار دهد تا شرکت مدت طولانی­ ‌تری در این شرایط باقی بماند.

بیشتر بخوانید:مشاور تبلیغاتی چه تاثیری در رشد کسب و کار شما دارد؟

ماتریس BCG چارچوب راحت و قابل درکی از موقعیت استراتژیک پورتفولیوی کسب­‌و­کار را فراهم می­‌کند
و می‌­تواند نقطه آغازی برای تحلیل­‌های پیچیده‌­تر باشد. با این حال، همانند تمامی ابزارهای تحلیلی، نقاط ضعف و کمبود هایی را هم شامل می­‌شود. در ماتریس، تنها دو حالت زیاد و کم برای نرخ رشد و سهم بازار موجود است و حالت متوسطی در کار نیست. علاوه بر این، از بسیاری از شاخص های خارجی اثرگذار بر شرایط رقابتی، چشم‌­پوشی شده است. یکی از فرضیات این ماتریس آن است که سهم بازار زیاد، سودآوری بالایی را نیز به دنبال دارد، در­حالیکه در شرایط واقعی، این فرضیه لزوماً نمی تواند درست باشد.

تحلیل موقعیت کسب‌­­و­کار، یک فرایند مستمر و لازم برای هر سازمان می‌­باشد. با توجه به پویایی و پیچیدگی محیط‌­ های کسب‌­و­کار حال حاضر، بازنگری در استراتژی­‌ها و برنامه‌­ریزی سازمان، ضروری است. ماتریس رشد‌سهم بازار، ابزاری است که درک موقعیت کسب‌­و­کار و راحتی برنامه­‌ریزی را برای تصمیم‌­گیرندگان امر فراهم می­‌سازد.

ارائه بهترین آموزش های کسب و کار از جمله ماتریس رشد سهم بازار در شرکت تبلیغاتی آسابرندینگ موجود می باشد.

ما در آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ با ارائه انواع مشاوره های مختلف تبلیغات و بازاریابی و همچنین تولید انواع محصولات مورد نیاز کسب و کارها از طراحی سایت گرفته تا ساخت تیزر و ویدئو و سایر روش های تبلیغات آنلاین و آفلاین آماده کمک به کسب و کار شما برای چند برابر شدن درآمد شماست!

در پایان هم اگر هرگونه سوال کسب و کاری و استارتاپی داشتید، حتما از کارشناسان آسابرندینگ بپرسید. آموزش های آسابرندینگ رو در صفحه اینستاگرام آسابرندینگ و همچنین صفحه آپارات آسابرندینگ دنبال کنید.

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ

همین الآن برای مشاوره کسب و کار و یا ارتباط با آژانس تبلیغاتی آسابرندینگ اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احتمالا مقالات زیر هم برای شما مفید باشد:

فروشت رو سه برابر کن ۲

اولین کاری که میتونید انجام بدید تا فروشتون رو ببرید بالا اینه که مشتری های جدید بیشتری جذب کنید. برای بزرگ کردن قیف فروشمون راهکار های مختلفی میتونیم انجام بدیماولین

ادامه مطلب
تیم فروش

فروشت رو سه برابر کن

در این ویدئو دکتر مهدی ثابت در رابطه با راز فروش سه برابری نکات مهمی را ارائه میدهد سه راهکار مهم برای افزایش فروش قراره به شما عزیزان آموزش داده

ادامه مطلب